top of page
Odbudowa kolagenu skóry (Sculptra)

Co to jest Sculptra?

 
Sculptra to preparat do wstrzykiwania zawierający kwas polimlekowy, którego działanie polega na stymulowaniu komórek skóry, tzw. fibroblastów do produkcji kolagenu. Powoduje to odzyskanie utraconej objętości skóry, wygładzenie bruzd i zmarszczek. Rezultaty pojawiają się stopniowo i zapewniają naturalny wygląd.
 

Na czym polega zabieg?


Zabieg polega na ostrzyknięciu preparatem za pomocą igły wybranych fragmentów skóry. Bezpośrednio po zabiegu występuję efekt wypełnienia zmarszczek, lecz zanika on po kilku dniach. Jest to związane z wchłonieciem się wody użytej do rozpuszczenia preparatu. Właściwy efekt działania preparatu pojawia się stopniowo w przeciągu 4-6 tygodni. W celu uzyskania optymalnych rezultatów najczęściej zaleca się wykonanie dwóch lub więcej zabiegów w odstępach nie krótszych niż 4 tygodnie. Ostateczne rezultaty oraz ilość zalecanych zabiegów zależą od indywidualnych reakcji pacjentów i mogą się różnić u poszczególnych osób. Efekt zabiegu może utrzymywać się do dwóch lat, jednak może być dłuższy lub krótszy. Nie ma potrzeby wykonywania testów alergicznych przed zabiegiem. U osób wrażliwych można zastosować znieczulenie skóry za pomocą kremu lub zastrzyku.



Jakie okolice ciała mogą być poddane zabiegowi?

Poddane zabiegowi mogą być okolice twarzy, szyi, grzbietów rąk, brzucha, pośladków lub inne okolice, w których pożądane jest pogrubienie i ujędrnienie skóry. Dobre rezultaty uzyskuje się również w przypadku zapadniętych blizn.

Jakie objawy mogą wystąpić po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić typowe objawy związane z iniekcją takie jak zaczerwienienie, tkliwość, obrzęk, świąd, wylewy krwawe, infekcje. Objawy te ustępują zwykle samoistnie w przeciągu 1-15 dni po zabiegu. Po upływie dłuższego czasu po zabiegu mogą pojawić się mikroguzki, które mogą być widoczne lub niewidoczne. Są one zazwyczaj wyczuwalne tylko przy uciskaniu skóry i znikają samoistnie. Reakcje alergiczne występują rzadko i mają postać przedłużającego się zaczerwienienia, swędzenia, obrzęku lub stwardnienia w miejscu wkłucia. 

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Po każdym zabiegu należy wykonywać masaże ostrzykniętych okolic skóry. Masaż należy wykonywać 2-3 razy dziennie po ok. 5 minut przez przynajmniej 10 dni po uprzednim posmarowaniu skóry kremem. Masaż jest bardzo ważny gdyż zapewnia równomierne rozłożenie się preparatu w skórze i minimalizuje ryzyko powstania grudek w późniejszym czasie. Jeśli nie wystąpiły po upływie kilku godzin od zabiegu żadne niepokojące objawy można nałożyć makijaż. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV do czasu ustąpienia ewentualnego obrzęku i zaczerwienienia. 

 

bottom of page